AlbanianEnglish
AlbanianEnglish

3 truke per te pastruar nje tenxhere te djegur!

Nje tenxhere e djegur duket si kauze e humbur. E ferkon e ferkon por asnjehere nuk pastrohen. Por mos e hidh. Provo edhe njehere keto 3 truke qe heqin e pastrojne pjesen e djegur. Dhe lajmi i mire eshte se nje pjese te produkteve qe duhen i ke tashme ne kuzhinen tende!

1. Perdor nje leter kuzhine te thate.

Kjo eshte e thjeshte. Fillimisht, vendos detergjent enesh ne tenxhere, me pak uje te nxehte. Pastaj vendosi siper nje leter kuzhine te thate dhe sigurohu ta zhysesh thelle dhe lere per nje ore. Te gjitha pjeset e djegura do te largohen kur te derdhesh ujin. Nese nuk ikin, provoje ta shplash me uje te ftohte.

2. Ziej detergjent enesh me peroksid hidrogjeni.

Pasi ke vendosur tenxheren ose tiganin ne sobe, shtoji 10ml peroksid hidrogjeni dhe pak detergjent enesh. Rrite temperaturen dhe lere te zieje. Kur te duket me shkume, fike soben, lere per 10-15 minuta te qetesohet, qe te zbuten te djegurat. Per me shume force, mund ti shtosh sode buke.

3. Ferkoje me kub sheqeri.

Nje tjeter metode e pazakonte eshte ta ferkosh me kub sheqeri, njesoj si nje sfungjer i vogel i embel. Thjesht lage pjesen e djegur dhe ferkoje derisa te hiqen te djegurat dhe tenxherja te behet si e re. Vetem ki parasysh se po ti hedhesh shume uje, sheqeri do te shkrije.

Related Posts

Karrige Portative per Kamping

Ju prezantojmë karrigen tonë të lëvizshme dhe të përshtatshme për kamping, shoqëruesin perfekt për aventurat tuaja në natyrë. Mos të jetë se jeni në kamping,

Read More
mbrojtese kondicioneri

Mbrojtese Kondicioneri

Ju prezantojmë Mbrojetesen e Kondicionerit të Ajrit, zgjidhjen perfekte për të përmirësuar përvojën tuaj të ftohtisjes. Ky aksesor inovativ është i projektuar për të rindërtuar

Read More

Main Menu