AlbanianEnglish
AlbanianEnglish

7 gjera te cuditshme qe mund te besh me majoneze!

Kush e mendonte qe me majoneze mund te besh cudira ne kuzhine kur vjen puna te pastrimi? Nese ke nje kavanoz majoneze ose po kerkon te provosh dicka te re per pastrim, hidhi nje sy rekomandimeve tona.

1. Riparo gervishtjet ne dyshemene prej druri.

Tekstura vajore e majonezes do te krijoje nje shtrese te yndyrshme ne plasaritjet e vogla te dyshemese se drurit, qe do te marre ngjyren e dyshemese, duke e maskuar gervishtjen. Ja si ta besh: Fillimisht, ferkoje me sapun baze vajore per te hequr cdo grime siperfaqesore. Pastaj, vishni gervishtjet me majonez, brenda nates. Largoje majonezen me nje lecke te lagur, dhe dyshemeja do te duket si e re.

2. Hiq njollat e ujit ne mobiljet prej druri.

Te kane mbetur njolla uji ne mobiljet e drurit? Mos u shqeteso, kemi majonezen. Thjesht vendos pak majonez ne nje leter kuzhine dhe ngjite tek njolla, duke e lene 1 ore te qetesohet dhe pastaj fshije. Thaje me nje lecke te paster.

3. Hiq mbetjet e adeziveve.

Vajrat tek majoneza jane shume efektive per te hequr adezivin. Nese do te heqesh mbetjet e adeziveve nga nje kavanoz qelqi ose te heqesh numrin nga makina, thjesht apliko majoneze, lere te qetesohet per 20 minuta pastaj fshije me nje lecke te lagur. Mund te perdoresh majonezen edhe ne etiketat e cmimeve.

4. Pastro tastat e pianos.

Apliko pak majoneze ne zonen qe do te pastrosh, lere per 10 minuta, pastaj fshije.

5. Beji te shkelqejne lulet artificiale.

Beji lulet artificiale qe mban ne shtepi si te reja, duke i lare gjethet dhe duke e ferkuar me pak majoneze me nje lecke te lagur.

6. Pastro celikun inoks.

Te heqesh shenjat e gishtave ose mbetje te tjera nga celiku inoks eshte shume e thjeshte. Thjesht lyeje zonen me nje shtrese majoneze dhe pastroje menjehere.

7. Hiq pikat e bojes.

Veri pak majoneze per te hequr pikat e bojes ne pllaka, celesin e dritave, ose zbukurimet e shtepise. Njesoj si me adezivin, vaji ne majoneze ndihmon per te zberthyer vajin e bojes. Celesi eshte per te aplikuar majonezen para se boja te thahet, qe te jete me e thjeshte per ta hequr.

Related Posts

Karrige Portative per Kamping

Ju prezantojmë karrigen tonë të lëvizshme dhe të përshtatshme për kamping, shoqëruesin perfekt për aventurat tuaja në natyrë. Mos të jetë se jeni në kamping,

Read More
mbrojtese kondicioneri

Mbrojtese Kondicioneri

Ju prezantojmë Mbrojetesen e Kondicionerit të Ajrit, zgjidhjen perfekte për të përmirësuar përvojën tuaj të ftohtisjes. Ky aksesor inovativ është i projektuar për të rindërtuar

Read More

Main Menu