AlbanianEnglish
AlbanianEnglish

Ja pse duhet te mbash nje tharese flokesh ne kuzhine!

Nje tharese flokesh ne kuzhine eshte e cuditshme, por ne e shpjegojme me poshte se pse duhet patjeter!

Nje problem i madh boteror eshte arritja e nivelit me te larte krokant te pules se pjekur!

Helen Rosner, nje dite te diele me bore vendosi te pjeke nje pule. Ajo e filmoi live ne Twitter te gjithe procesin. Perfshire ne foto edhe tharesen e flokeve qe perdori per te thare lageshtine nga lekura e pules perpara se ta fuste ne furre.

“Gezuar diten e bores, une po perdor nje tharese flokesh super te shtrenjte per te hequr lageshtiren nga pula, per te maksimizuar nivelin krokant te lekures kur ta pjek ate” shkruajti ajo.

Ajo ne fakt e kishte lene gjithe diten ne frigorifer per ta thare, por ne moment te fundit pula nuk kishte arritur tharjen e duhur, prandaj zgjodhi te perdore tharesen e flokeve.

Rosner me tej shkruajti se thareset e flokeve perdoren shume nga specialistet e skares ne Ameriken e Jugut, shefat yakitori ne Japoni dhe kuzhinieret e kebab ne Brooklyn.

Tharja e lekures se shpendeve eshte kyc nese do qe te dale nga furra krokante. Para kesaj, thaje me leter kuzhine, dhe mbaje tharesen per 6-8 minuta.

Arsyeja? Per ta bere krokante dhe me ngjyre kafe, lekura duhet te nxehet ne temperature te larte – mbi 150 grade celsius. Prandaj mishi i shpendit duhet te jete shume shume i thate kur futet ne furre. Nese nuk eshte plotesisht i thate kur fillon pjekja, lekura nuk do te nxehet me shume se pika e zierjes se ujit brenda. Deri ne 100 grade celsius qe konsiderohet e fresket per qellimin tone.

Related Posts

Karrige Portative per Kamping

Ju prezantojmë karrigen tonë të lëvizshme dhe të përshtatshme për kamping, shoqëruesin perfekt për aventurat tuaja në natyrë. Mos të jetë se jeni në kamping,

Read More
mbrojtese kondicioneri

Mbrojtese Kondicioneri

Ju prezantojmë Mbrojetesen e Kondicionerit të Ajrit, zgjidhjen perfekte për të përmirësuar përvojën tuaj të ftohtisjes. Ky aksesor inovativ është i projektuar për të rindërtuar

Read More

Main Menu