AlbanianEnglish
AlbanianEnglish

Scrub per kembet ne kushtet e shtepise!

Scrub per kembet dhe kujdesja ndaj tyre eshte e rendesishme te behet ritual per cdo njeri.

Vera eshte periudha me e bukur e vitit per te gjithe ne, por kembet tona kerkojne nje kujdes te vecante pasi gjate kesaj periudhe rera, uji i kripur i detit apo guret i demtojne ato.

Prandaj eshte shume e rendesishme qe te pakten nje here ne jave, ne cfaredo stine te jemi, ne kushte shtepie te behen disa trajtime te thjeshta, te shpejta por shume efektive per t’i bere kembet me te lemuara dhe me lekure te shendetshme e te paster.

Ketu poshte gjeni disa ide:

Scrub qetesues

Perberesit: nje filxhan me sheqer kokerr, vaj ulliri ose kokosi, vaj esencial mente.

Ne nje tas perzieres hedhim sheqerin dhe shtojme gradualisht vajin e perzgjedhur. I perziejme derisa te na krijohet nje mase pak e lengshme por me kokerriza. Ne fund i shtojme pak vaj esencial mente. Hidheni masen e formuar ne nje shishe dhe perdoreni per kembet tuaja gjate larjes ne dush.

Scrub freskues me limon

Perberesit: 2 filxhan sheqer, 1/3 filxhan me vaj kokosi ose bajame, 6-8 pika vaj esencial limoni.

Ne nje tas perziejme vajin dhe sheqerin duke shtuar vajin e limonit derisa te na krijohet nje mase e bute, dhe si rere e lagesht. Vendoseni masen ne kembet tuaja per 5 min perpara se te laheni, kembet tuaja do te ndihen te fresketa dhe te buta.

Trajtimi me qumesht per thembra te plasaritura

Perberesit: 1 filxhan qumesht, 5 filxhan uje te ngrohte, 4 luge gjelle sheqer ose kripe, ½ filxhan me vaj bebesh, gur shtufi, vazeline dhe corape.

Perziejme qumeshtin me ujin e ngrohte dhe vendosim kembet ne te per 5-10 min. Ne nje ene perziejme vajin e bebes dhe sheqerin ose kripen derisa krijohet nje paste me te cilen masazhojme thembrat e kembeve ne levizje rrethore. Me pas kaloji gurin e shtufit tek pjeset e forta dhe kryesisht thembrat. I shpelajme, i fshijme butesisht dhe i lyejme me vazeline. Veshim nje pale corape te ngrohta dhe te rehatshme dhe mbaji kembet pa prekur ne toke per disa ore ose fli me corapet veshur.

Trajtim per kembe qe dhembin

Perberesit: uje i nxehte, 2 luge uthull dhe kripe.

Uthulla redukton inflamacionet dhe I ben kembet e lodhura te ndihen me mire. Perzieni perberesit e mesiperm dhe vendosini kembet per 20min. Me pas beni te njejten gje por kete here ne uje te ftohte per 5 min. Perseriteni disa here brenda dites per te reduktuar inflamacionet.

Disa metoda fantastike qe mund te behen lehtesisht ne kushtet e shtepise, me produkte qe ju aktualisht i keni ne kuzhinen tuaj.

Por ne kemi edhe nje zgjidhje tjeter!

Zgjidhja me e thjeshte qe po ben xhiron e botes, madje po perdoret edhe nga qendrat estetike te perkujdesjes se lekures!

Pantofla scrub!

Duken si pantofla, por permbajne disa furceza qe pastrojne kembet lehtesisht pa u munduar te ulesh ne gjunje kur je ne dush dhe ne nje kohe shume te shkurter.

Pantoflat larese
Pantoflat larese

Jo vetem pastrues por pantoflat funksionojne edhe si masazhues perfekt. Ato permbajne me shume se 1000 furceza qe pastrojne kembet imtesisht, i masazhojne duke i bere ato te lemuara dhe me nje lekure te shkelqyeshme.

Me perdorimin e tyre kallot do te zhduken aq shpejt sa do te mahniteni nga rezultati!!!

Perdorimi eshte edhe me i thjeshte nga sa duket. Vendosini pantoflat kudo ne tualetin tuaj. Gjate dushit futini kembet ne pantofla dhe levize lart dhe poshte kemben brenda tyre.

Scrub kembesh ne dush
Scrub kembesh ne dush

Funksionon shume mire edhe me shampoo, pasi krijon shkume dhe larja behet edhe me lehtesisht.

Pantofla scrub me shkume
Pantofla scrub me shkume
Pantofla me Gur
Pantofla me Gur

Pantoflat madje kane te inkorporuar edhe gurin e shtufit qe ndihmon ne lemimin e thembrave te plasaritura pa pasur nevoje te beni nje pedikure me para.

Related Posts

Karrige Portative per Kamping

Ju prezantojmë karrigen tonë të lëvizshme dhe të përshtatshme për kamping, shoqëruesin perfekt për aventurat tuaja në natyrë. Mos të jetë se jeni në kamping,

Read More
mbrojtese kondicioneri

Mbrojtese Kondicioneri

Ju prezantojmë Mbrojetesen e Kondicionerit të Ajrit, zgjidhjen perfekte për të përmirësuar përvojën tuaj të ftohtisjes. Ky aksesor inovativ është i projektuar për të rindërtuar

Read More

Main Menu