AlbanianEnglish
AlbanianEnglish

Thembrat e plasaritura: ja pse shkaktohen dhe si t’i kurosh!

Thembrat e plasaritura janë një problem i zakonshëm i këmbëve që mund të shkaktojë siklet apo edhe dhimbje.

Ato krijohen nga lëkura e thatë dhe shoqërohen me lëkurë të trashë, plus nganjëherë kallo të verdha ose kafe rreth buzës së thembrës. Shpesh, i vetmi problem me thembrat e plasaritura është pamja e tyre. Sidoqoftë, në disa raste, gjendja mund të jetë e rëndë nëse çarjet infektohen.

Cilat janë shkaqet e plasaritjes së thembrave?

Lëkura e thatë zakonisht shkakton thembra të plasaritura. Kur pesha dhe presioni aplikohen në jastëkun e yndyrës nën thembra, lëkura zgjerohet anash. Nëse lëkura ka mungesë lagështie, ajo bëhet e ngurtë, më pak elastike dhe e prirur për plasaritje.

Shkaqe të tjera për thembrat e plasaritura përfshijnë:

• qëndrimi për periudha të gjata kohore, veçanërisht në dysheme të ngurta

• obeziteti

• këpucë të hapura

• fërkimi nga pjesa e pasme e këpucëve

• një mënyrë jo e përshtatshme e ecjes

• mot i thatë dhe i ftohtë

Faktorë rreziku

 • Obeziteti
 • Diabeti
 •  Psoriasis
 • Ekzemë
 • Këmbët e sheshta
 • Këmba e atletit
 •  Infeksione kërpudhore
 • Hipotiroide
 • Sindroma e Sjögren
 • dermatoza plantare e të miturve

Si të parandalosh thembrat e plasaritura?!

Hapat e mëposhtëm mund të të ndihmojnë në shmangien e lëkurës së thatë në këmbë dhe plasaritjen në thembra:

 • Shmangia e banjove dhe dusheve që e bëjnë lëkurën e thatë të thembrës më keq
 • Shmangia e ujit të nxehtë, duke përdorur ujë të ngrohtë në vend
 • Kufizimi i kohës në banjë ose dush në 5-10 minuta për të shmangur humbjen e më shumë lagështisë
 • Përdorimi i një detergjenti të butë pa aromë
 • Lyeni butësisht lëkurën me një peshqir që të thahet
 • Aplikimi i një hidratuesi menjëherë pas tharjes
 • Pas një dushi, banjë ose një banjë këmbësh, menjëherë duhet të vendosni një hidratues mbi këmbë për të bllokuar lagështinë. Vajrat natyralë dhe kremrat janë më efektive sesa locionet dhe irritojnë më pak lëkurën.
 • Zhyti në ujë dhe fërkoji mirë këmbët: Lëkura rreth thembrave të plasaritura shpesh është më e trashë dhe më e thatë se pjesa tjetër e lëkurës tuaj. Kjo lëkurë ka tendencë të ndahet kur ju bëni presion. Njomja dhe hidratimi i këmbëve tuaja mund të ndihmojë me këtë.

Këtu janë disa këshilla.

Për një zhytje të këmbëve në ujë:

 • Mbajini këmbët në ujë të vakët dhe sapun për deri në 20 minuta
 • Përdorni një pastrues këmbësh ose gur shtufi për të hequr çdo lëkurë të fortë dhe të trashë.
 • Butësisht thani këmbët tuaja të thata.
 • Aplikoni një balsam thembrash ose hidratues të trashë në zonën e prekur.
 • Aplikoni vazelinë mbi këmbët tuaja për t’u mbyllur në lagështi. Vendosni çorape për të mos përhapur ndonjë yndyrë përreth.

Nese i keni provuar të gjitha këto dhe ende keni thembrat e plasaritura e dhimbje të vazhdueshme, ne kemi sjellë produktin që do të të lehtësojë jetën dhe do të të shpëtojë përfundimisht nga ky problem!!!

ÇORAPET MBROJTËSE PREJ SILIKONI

Corapet Silikon
Corapet Silikon

Produkti ideal krijuar enkas per ty!

Materiali është prej silikoni, shumë te thjeshta për t’u larë, nuk mbajnë aroma të pakëndshme dhe mund të hapen dhe të marrin formën e thembrës tuaj.

 • Parandalon lëkurën e thatë
 • Mbron lëkurën ndaj plasaritjes
 • Redukton dhimbjen e thembrave
 • Parandalon infektimin e carjeve
Perdorimi dhe veshja e corapeve silikon
Perdorimi dhe veshja e corapeve silikon
Elasticiteti i corapeve silikon
Elasticiteti i corapeve silikon
Vetite dhe benefitet e corapeve silikon
Vetite dhe benefitet e corapeve silikon

Madhësia: 9.2cm x 9cm

Trashësia: Afërisht 3mm

Materiali: Silikon i Shkallës Mjekësore

Ngjyra: Nude, E bardhë

Pesha: 55g

Related Posts

Karrige Portative per Kamping

Ju prezantojmë karrigen tonë të lëvizshme dhe të përshtatshme për kamping, shoqëruesin perfekt për aventurat tuaja në natyrë. Mos të jetë se jeni në kamping,

Read More
mbrojtese kondicioneri

Mbrojtese Kondicioneri

Ju prezantojmë Mbrojetesen e Kondicionerit të Ajrit, zgjidhjen perfekte për të përmirësuar përvojën tuaj të ftohtisjes. Ky aksesor inovativ është i projektuar për të rindërtuar

Read More

Main Menu