AlbanianEnglish
AlbanianEnglish

CROQUE MADAME ME PROSHUTË TË ËMBËL TË TYMOSUR ME PIPER TË ZI DHE ARRA PECAN

CROQUE MADAME ME PROSHUTË TË ËMBËL TË TYMOSUR ME PIPER TË ZI DHE ARRA PECAN

CROQUE MADAME ME PROSHUTË TË ËMBËL TË TYMOSUR ME PIPER TË ZI DHE ARRA PECAN
Përbërësit:
• 3 lugë gjalpë pa kripë
• 3 lugë miell
• 2 gota qumësht të plotë
• 1⁄2 lugë çaji kripë
• 1/8 lugë çaji piper i zi
• 1/8 lugë çaji arrëmyshk të bluar
• 11⁄2 gota djathë Gruyere të copëtuar, të ndara
• 8 feta bukë të thartë
• 8 feta djathë zviceran
• 4 lugë mustardë
• 4 pako (6-ounc) Proshutë e tymosur në dru arre me piper të zi të ëmbël NATURAL
CHOICE®
• 9 lugë gjalpë të pakripur, të zbutur dhe të ndarë
• 4vezë
Udhëzimet:
Në një tenxhere të vogël mbi nxehtësinë mesatare-të ulët, shkrini 3 lugë gjalpë. Rrihni brenda miellin; gatuajini 5 minuta, duke i trazuar herë pas here. Shtoni qumësht; ziejini, duke e përzier vazhdimisht. Ulni nxehtësinë në minimum. Përzieni me kripë, piper, arrëmyshk dhe 1⁄2 filxhan djathë të grirë Gruyere. Pasi djathi të jetë shkrirë, hiqeni nga nxehtësia dhe vendosni cilofon mbi salcë për të parandaluar formimin e lëkurës.
Ndizni rezistencën e sipërme të furrës. Shtroni fetat e bukës nga poshtë poshtë në mënyrë që ato të jenë në rresht për tu rrotulluar lehtë për të formuar sanduiçin. Sipër fetat e bukës shtroni 2 lugë salcë dhe 2 feta djathë zviceran. Në fetat e poshtme të bukës, shtroni 1 lugë gjelle mustardë dhe 1⁄4 proshutën. Kthejeni anën e djathit në proshutë për të formuar sanduiçe. Përhapni 1 lugë gjalpë të zbutur sipër dhe 1 lugë gjalpë të zbutur në anën e poshtme të secilit sanduiç.
Në tigan të madh jo ngjitës mbi nxehtësinë mesatare, vendosni sanduiçe me anën me djathë poshtë. Gatuani për 2 deri në 3 minuta. Kthejeni dhe gatuajeni dhe për 2 deri në 3 minuta më gjatë ose derisa djathi të ketë shkrirë. Vendosni sanduiçet në tavën e pjekjes, nga ana me djath. Ndani në mënyrë të barabartë salcën e mbetur sipër secilit sanduiç. hidhni 1 filxhan djathë Gruyere të copëtuar mbi salcë. Piqeni 3 deri në 5 minuta ose derisa djathi të bëjë flluskë dhe të marrë ngjyrë kafe të artë. Në tigan të madh jo ngjitës mbi nxehtësinë mesatare-të ulët, shkrini 1 lugë gjalpë. Thyejini vezët në tigan. Marinoni vezët me kripë dhe piper. Gatojini vezët 5 minuta ose derisa të bardhat të marin formë dhe të verdhat të jenë ende të buta. Sipër secilit sanduiç vini vezët. Shërben 4.

Related Posts

Karrige Portative per Kamping

Ju prezantojmë karrigen tonë të lëvizshme dhe të përshtatshme për kamping, shoqëruesin perfekt për aventurat tuaja në natyrë. Mos të jetë se jeni në kamping,

Read More
mbrojtese kondicioneri

Mbrojtese Kondicioneri

Ju prezantojmë Mbrojetesen e Kondicionerit të Ajrit, zgjidhjen perfekte për të përmirësuar përvojën tuaj të ftohtisjes. Ky aksesor inovativ është i projektuar për të rindërtuar

Read More

Main Menu