AlbanianEnglish
AlbanianEnglish

MAKARONA ME DJATHË DHE PROSHUTË

MAKARONA ME DJATHË DHE PROSHUTË

Receta ideale per kete gatim familjar.

Perberesit:
1 pako makarona gomiti
2 kanace ose 280g supe djathi cheddar
2 kanace qumesht i avulluar Me pas gjysem filxhani gjalp bashke me nje luge caji kripe
1 luge caji piper i sapo bluar
Pasi ti keni hedhur keto vendosni gjysem luge caji qepe pluhur
gjysem caji arrëmyshk e bluar
Ne fund do te shtoni 6 filxhane djath cheddar i grire, me cerek filxhani copeza proshute te vertete HORMEL® te shtuar 3 luge caji me vete.
Udhezimet hap pas hapi:
Ngroheni furren deri ne 170℃
Gatoni makaronat sipas ambalazhit dhe lerini menjane per pak momente.
Me pas ne nje tenxhere te mesme, beni bashke supen,
gjashte perbersit e rradhes dhe cerek filxhani me copezat e proshutes.
Gauajini mbi nxehtesi te mesme, duke i trazuar shpesh here me qetesi deri sa te jene ngrohur plotesisht dhe gjalpi te jete shkrire.
Ne nje tave pjekjeje 22 ose 30 cm
shtoni nje te treten e makaronave nje te treten e salces dhe nje te treten e djathit.
Vazhdoni me pjesen e mbetur te perberesve, duke perfunduar tek djathi.
Piqeni per 40 minuta dhe hidhini tre luget e copezave te proshutes qe ju ngelen.
Kjo ishte receta speciale e makaronave me djathe dhe proshute per 10 persona.

Related Posts

Karrige Portative per Kamping

Ju prezantojmë karrigen tonë të lëvizshme dhe të përshtatshme për kamping, shoqëruesin perfekt për aventurat tuaja në natyrë. Mos të jetë se jeni në kamping,

Read More
mbrojtese kondicioneri

Mbrojtese Kondicioneri

Ju prezantojmë Mbrojetesen e Kondicionerit të Ajrit, zgjidhjen perfekte për të përmirësuar përvojën tuaj të ftohtisjes. Ky aksesor inovativ është i projektuar për të rindërtuar

Read More

Main Menu