AlbanianEnglish
AlbanianEnglish

Receta per krepa perfekt!

Te besh krepa eshte argetuese dhe receta qe do t’ju tregojme sot me vetem 6 perberes do te jete me e mira dhe me e vecanta qe ju keni provuar ndonjehere. Krepat mund te jene nje mengjes, nje dreke ose nje darke shume e shijshme, dhe kjo recete vetem per pak minuta do t’ju jape krepat e deshiruar.

Por cfare jane krepa?

Krepat jane nje version me i holle i petullave me origjine franceze. Ato mund te hahen si te kripura: me proshute, djadhe, kerpudha etj. ashtu edhe te embla: me cokollate te zeze apo te bardhe, me nutela, me fruta te fresketa te stines etj.

Receta jone e krepave

Perberesit:

  • Qumesht-mund te perdoresh qumesht normal ose me pak yndyre, ose qumesht bajamesh qe i jep nje shije me te vecante.
  • 4 veze
  • Sheqer-edhe nese krepat tuaja do te jene te kripura sheqeri ne sasi te duhur eshte elementi kyc
  • Gjalpe i shkrire
  • Miell-mos perdorni miell per buke apo per embelsira Nese vendosni  te pergatisni krepa pa gluten atehere dhe mielli duhet te jete pa gluten
  • Pak kripe

Pergatitja:

Hedhim te gjithe perberesit ne perzieres dhe i perziejme derisa masa te marre nje trajte homogjene pak me te holle se ajo e petullave.

Mase e hedhim ne nje pjate te sheshte, mbi te cilen mund te kalojme siper tiganin e dizenjuar enkas per krepa. Pa pasur nevoje te hapesh masen mire, sic do beje me nje tigan tjeter, tani me tiganin tone mjafton ta kalosh siper mbi brume dhe tigani e merr vet.

Disa ide per krepa me mbushje:

Recelin tuaj te preferuar

Krem djathi dhe luleshtrydhe

Manaferra dhe ananas

Krem pasticerie te pergatitur ne shtepi per te gjithe krepat e embla.etj

Related Posts

Karrige Portative per Kamping

Ju prezantojmë karrigen tonë të lëvizshme dhe të përshtatshme për kamping, shoqëruesin perfekt për aventurat tuaja në natyrë. Mos të jetë se jeni në kamping,

Read More
mbrojtese kondicioneri

Mbrojtese Kondicioneri

Ju prezantojmë Mbrojetesen e Kondicionerit të Ajrit, zgjidhjen perfekte për të përmirësuar përvojën tuaj të ftohtisjes. Ky aksesor inovativ është i projektuar për të rindërtuar

Read More

Main Menu