AlbanianEnglish
AlbanianEnglish

Receta per krepa perfekt!

Te besh krepa eshte argetuese dhe receta qe do t’ju tregojme sot me vetem 6 perberes do te jete me e mira dhe me e vecanta qe ju keni provuar ndonjehere. Krepat mund te jene nje mengjes, nje dreke ose nje darke shume e shijshme, dhe kjo recete vetem per pak minuta do t’ju jape krepat e deshiruar.

Por cfare jane krepa?

Krepat jane nje version me i holle i petullave me origjine franceze. Ato mund te hahen si te kripura: me proshute, djadhe, kerpudha etj. ashtu edhe te embla: me cokollate te zeze apo te bardhe, me nutela, me fruta te fresketa te stines etj.

Receta jone e krepave

Perberesit:

  • Qumesht-mund te perdoresh qumesht normal ose me pak yndyre, ose qumesht bajamesh qe i jep nje shije me te vecante.
  • 4 veze
  • Sheqer-edhe nese krepat tuaja do te jene te kripura sheqeri ne sasi te duhur eshte elementi kyc
  • Gjalpe i shkrire
  • Miell-mos perdorni miell per buke apo per embelsira Nese vendosni  te pergatisni krepa pa gluten atehere dhe mielli duhet te jete pa gluten
  • Pak kripe

Pergatitja:

Hedhim te gjithe perberesit ne perzieres dhe i perziejme derisa masa te marre nje trajte homogjene pak me te holle se ajo e petullave.

Mase e hedhim ne nje pjate te sheshte, mbi te cilen mund te kalojme siper tiganin e dizenjuar enkas per krepa. Pa pasur nevoje te hapesh masen mire, sic do beje me nje tigan tjeter, tani me tiganin tone mjafton ta kalosh siper mbi brume dhe tigani e merr vet.

Disa ide per krepa me mbushje:

Recelin tuaj te preferuar

Krem djathi dhe luleshtrydhe

Manaferra dhe ananas

Krem pasticerie te pergatitur ne shtepi per te gjithe krepat e embla.etj

Related Posts

Main Menu